Święta Geometria Czy Po Prostu Geometria?

Święta geometria czy po prostu geometria?


Tym, co stanowi o różnicy między nimi, jest posiadanie przez tę pierwszą znaczenia i wartości symbolicznej. Dlatego postrzegana jest jako metoda pozwalająca na ewolucję duszy.Wraz z Arytmetyka, Muzyka i Astronomia, Geometria należała do tzw. Artes Liberales, Sztuk Wyzwolonych.

Tym samym święta geometria stanowiła, i stanowi do dziś, uniwersalny język komunikacji między jej znawcami w różnych kulturach, narodach, religiach... W połączeniu ze sztuką, staje się językiem, którym warto mówić i dziś.

Symboliczne znaczenie liczb “przenoszone” jest w pewnym sensie na znaczenie figur. Święty charakter liczb i figur w kulturze chrześcijańskiej jest w naszym kręgu kulturowym najlepiej chyba znany, wystarczy przypomnieć sobie o mandorli (liczba 2, figura jej odpowiadająca to dwa łuki), Trójcy Świętej (3), pentagramach (5), mistycznych kwiatach i drzewach życia (6) i tak dalej.

Każda religia i kultura ma podobny repertuar świętych znaczeń liczb i figur, niektóre pokrywają się ze sobą, inne stanowią swoje przeciwieństwa. Jednak nie ulega wątpliwości, że formy i ksztalty o okreslonej liczbie ścian czy boków uznawane są za wyjątkowe, niosące specyficzne znaczenie, energię, posiadające wymiar mistyczny, czasem leczniczy, czasem szkodliwy. 

Na geometrię mozemy zatem patrzeć jak na dział mamtematyki, ale również na naukę duchową, prowadzącą - poprzez medytację nad jej formami i medytację jej tworzenia - jako drogę do doskonałości duchowej, samorozwoju, terapii.

W rozumieniu arteterapii, terapii przez sztukę geometria ustępuje metodom bardziej ekspresywnym, kładącym nacisk na swobodny przepływ energii między ręka artysty czy pacjeta a medium, którego używa w on procesie terapii. Jednak od czasow antycznych, sztuka uznawana byla za lekarstwo dla duszy, pomagającą na depresję, brak koncentracji czy utratę pamięci.

Pamietajmy jednak, że sztuka w tym rozumieniu nie miała wiele wspólnego z abstrakcją czy nowoczesnymi sposobami ekspresji, to odkrycie późniejsze o wiele wieków … W krajach muzułmańskich do dzis uważa się sztukę klasyczną, geometryczną wlasnie (obok ornamentalnej i kaligrafii), za uspokajającą, prowadzącą do polepszenia koncentracji oraz za metodę medytacji w życiu codziennym.  

Jeśli świętą geometrie połączymy również z tematem wpływu, jaki mają na człowieka barwy, ksztaltowanie wyobraźni i wrażliwości na sztukę w ogóle, mamy prostą odpowiedź na pytanie, dlaczego warto wprowadzić ją na codzień do naszego życia.


źródła:

Lundy, M. Sacred Geometry


Komentarze